Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským – Alapiskola Vyškovce nad Ipľom 34 – Ipolyvisk 34
Základná škola s VJM – Alapiskola je neplnoorganizovaná škola dedinského typu so zlúčenými ročníkmi prvého stupňa. Je to málotriedna škola. V škole vládne priateľská, rodinná atmosféra.
Na prízemí sa nachádza chodba, sociálne zariadenie a triedy pre zlúčené ročníky. Na poschodí máme riaditeľňu, učebňu s výpočtovou technikou, telocvičňu a kabinet. Naši žiaci sa stravujú v jedálni MŠ Vyškovce nad Ipľom. Súčasťou školy je aj školský klub detí, v ktorom pod odborným dohľadom pani vychovávateľky žiaci napíšu domácu úlohu a pripravia sa na vyučovanie. Na relaxáciu využívajú telocvičňu alebo učebňu s výpočtovou technikou. Na činnostiach školského klubu detí žiaci s chuťou strihajú, farbia a lepia. Svojimi prácami zdobia okná školy, stenu tried a nástenky na chodbe. O čistotu a izbové kvety sa vzorne stará pani upratovačka. Vďaka nej naša chodba vyzerá ako zimná záhrada. Pred budovou školy je kvetinová záhrada. V októbri bol školský dvor vybavený drevenou hojdačkou, ktorú rodičia natreli s veselými farbami. Naraz sa tam môžu hojdať 4 žiaci. Hojdačka sa teší veľkej obľube medzi žiakmi.
V našej škole sú zaškolení aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorým venujeme osobitnú pozornosť. Do projektu Infovek je škola zaradená od školského roka 2003/2004. Máme 6 počítačov s pripojením na internet, tlačiareň, skener a dve interaktívne tabule. Pomocou nich skvalitňujeme výchovno – vzdelávací proces .
Škola spolupracuje s Radou školy, Školským úradom v Šahách, zriaďovateľom, materskou školou a plnoorganizovanými školami okolia. Prostredníctvom triednych rodičovských združení prebieha informovanie rodičov o výsledkoch ich detí.
Snahou pedagogického kolektívu školy je zvýšiť atraktivitu školy pre žiakov, učiteľov a rodičov. Chceme vychovávať žiakov k zdravému životnému štýlu a získať podporu rodičov. Pri vyučovaní využívať prvky, ktoré podporujú samostatnosť, zodpovednosť a spoluprácu pri vzdelávaní detí.
Cieľom primárneho vzdelávania je umožniť žiakom spoznávať svoje vlastné schopnosti a rozvojové možnosti a osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa učiť sa a poznávať seba samého. Poskytujeme žiakom možnosti skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia. Rozvíjame ich sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom. Vedieme ich k tolerancii a k akceptovaniu iných ľudí. Učíme žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti.
Az alapiskolánk nem teljes szervezettségű iskola, alsó tagozatos alapiskolaként működik, családias légkör jellemzi.
Az iskola épülete emeletes. A földszinten található a folyosó, a szociális helyiségek és az osztályok. Az emeleten található az igazgatói iroda, a számítógépes tanterem, a tornaterem és a szertár. Tanulóink az óvoda éttermében étkeznek.
Iskolánk szerves része az iskolai klub, ahol a tanulók szakszerű felügyelet mellett megírják házi feladataikat és felkészülnek a másnapi tanításra. Az iskolai klub foglalkozásain tanulóink jókedvűen színeznek, rajzolnak, nyírnak és ragasztanak. Munkáikkal díszítik az iskola ablakait, az osztályok falait és a folyosón elhelyezett faliújságokat. A tisztaságról és a szobanövényekről a takarítónő gondoskodik. Neki köszönhető, hogy folyosónk téli kerthez hasonlít. Októberben a tanulók libikókát kaptak, melyet a szülők vidám színekkel festettek be. A libikóka nagy népszerűségnek örvend a tanulók körében. Egyszerre 4 tanuló hintázhat rajta.
Iskolánkat hátrányos helyzetű tanulók is látogatják, akiknek tanítására különös figyelmet fordítunk. Az INFOVEKnek köszönhetően 6 internetes kapcsolattal ellátott számítógépünk, nyomdánk, szkennerünk és 2 interaktív táblánk van. Segítségükkel emeljük az oktatás színvonalát.
Az iskola együttműködik az iskolatanáccsal, az Ipolysági Iskolaügyi Hivatallal, a fenntartóval, az óvodával és a környékbeli teljes szervezettségű iskolákkal. A szülői értekezleteken tájékoztatjuk a szülőket gyermekük tanulmányi előmeneteléről.
Pedagógusaink igyekeznek vonzóvá tenni az iskolát tanulónak, szülőnek és tanítónak egyaránt. A tanulókat egészséges életvitelre neveljük és ehhez el szeretnénk nyerni a szülők támogatását is. Tanulóinkat önállóságra neveljük és arra, hogy viselkedésükért vállalniuk kell a felelősséget.
Az alapfokú oktatás lehetővé teszi, hogy a tanuló megismerje képességeit és azok fejlesztési lehetőségeit. Megtanuljon tanulni és megismerje önmagát. Lehetőséget teremt kulturális és természeti környezetének felfedezésére. Arra neveljük őket, hogy elfogadják a más kultúrához tartozó társaikat is. Jogaik érvényesítését éppúgy gyakorolják, mint kötelességeik teljesítését.